Wielka Ucieczka na Północ

polnoc4 „Wielka Ucieczka na Północ” to film, którego reżyserem i jednocześnie scenarzystą jest Andrzej Fader. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom II wojny światowej, szukającym ciekawej pozycji pełnej dramatycznych zwrotów akcji. Do Stalagu Luft III trafiają szczególnie „trudne” przypadki. Lotnicy, którzy pomimo kar uparcie podejmują próby ucieczek, by znów stanąć w szeregach oddziałów powietrznych RAF-u. Początkowo są to głównie Brytyjczycy, później także obywatele USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanady i krajów europejskich takich jak Polska. Grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy – Stalagu Luft III – ponad 200 km od Szczecina.

 

polnoc4i

Dwóch norweskich lotników Per Bergsland i Jens Müller wybierają Szczecin. We francuskim domu publicznym szukają kontaktu przerzutowego. Do miasta dociera również Anglik Harry Day i Polak Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie. Trwa wyścig z czasem.
„Wielka Ucieczka na Północ” to fabularyzowany dokument akcji , od pierwszych minut filmu trzymający widzów w napięciu. Heroiczny wysiłek lotników RAF pokazuje odwieczną potrzebę wolności i cenę jaką trzeba zapłacić by tę wolność odzyskać. 

 

Więcej o filmie i powiązanym z nim projektem turystycznych Podziemnych Tras Szczecina:

http://www.thegreatescape.szczecin.pl/

https://www.facebook.com/wielkaucieczkanapolnoc/

http://schron.szczecin.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=-adhcM03ufE


polnoc22

Sam reżyser tak opowiada o filmie:

„Wielka ucieczka, hollywoodzka produkcja z 1963 roku z główną rolą Steva McQueena wywołała we mnie tak duże wrażenie, że od razu zapałałem wielką miłością do kina. Kiedy w okresie studiów pracowałem wieczorami jako kinooperator, obejrzałem Ucieczkę ponad 10 razy. Wtedy już mnie tak nie zachwycała… Kiedy na długie lata związałem się z Polskim Radiem i TV – realizowałem głównie publicystykę, reportaże i dokumenty. Wtedy to własnie odkryłem brakujące elementy w historii Wielkiej Ucieczki- to co nie dawało mi spokoju. Nie było tam miasta Żagań – położonego 200 km od Szczecina – gdzie zlokalizowany był słynny obóz lotników RAF i najważniejsze – samego Szczecina, do którego dotarli lotnicy RAF. Na ich szczątkowe notatki natrafiłem w Londynie. To pozwoliło mi na pracę nad scenariuszem i odtworzenie dwóch wyrazistych postaci Protagonisty – porucznika Jensa Mullera i antagonisty – sierżanta Pera Berzglanda.
Miasto, które stało się bramą do wolności dla Norweskich lotników RAF- które wybrali celowo, ze względu na jego portowy charakter – pominięte zostało przez Hollywoodzkich producentów. Dlaczego? Tunel „Harry”, którym ociekło 76 lotników – został wykopany przecież na północ w stronę Szczecina. To też zainspirowało głównych bohaterów Ucieczki do wyboru kierunku. Być może w 1963 – szeleszcząca nazwa miasta Szczecin nie przypadła producentom amerykańskim do gustu?
Realizując ten film skupiłem się przede wszystkim na aspekcie wolności, która jest kluczową sprawą w tej historii. Moja żona Agnieszka zadbała o scenografię i kostiumy. Ambasador Norwegii po pokazie filmu w Szczecinie w 2014 w Heliosie był pod wielkim wrażeniem całej historii.
Ucieczka była już pokazywany w Londynie w 2014 dla weteranów RAF i gościa specjalnego premiera Davida Camerona. Potem pojawiła się prawdziwa publiczność w sieci kin Helios i film zaczął żyć własnym życiem.”

Registration disabled