
O tym, jak mogą wyglądać tegoroczne święta wielkanocne oraz o tym, dlaczego warto nosić maseczki, rozmawiamy z lekarzem chirurgiem Markiem Janusem, prezesem Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej „Praxis” w Koszalinie.
–Panie doktorze, poprzednie święta wielkanocne jak i ostatnie Boże Narodzenie upłynęły nam wszystkim pod znakiem covidowych obostrzeń. Niestety, chyba zanosi się na to, że tegoroczna Wielkanoc również oznacza ograniczenie liczby gości i przestrzeganie reżimu sanitarnego…
-Niestety, mamy kolejny wzrost zachorowań w kraju i już wchodzimy w trzecią falę pandemii COVID-19. Najpewniej należy się na dniach spodziewać ogłoszenia oficjalnej informacji o obostrzeniach związanych z celebrowaniem święta Wielkanocy. Będzie to zapewne ograniczenie liczby gości np. do 3-5 osób i zwiększenie uwagi na ochronę, czyli choćby noszenie maseczek.
–Z tymi maseczkami nadal jest kłopot. Skoro już okazało się, że musimy je nosić zamiast przyłbic czy bandan, które jednak nie chronią dostatecznie, to niezbyt chętnie nosimy je poprawnie. A może odsłonienie nosa nie jest żadną nieprawidłowością?
-Jest nieprawidłowością, powiem więcej, to lekceważenie siebie i innych. Wiele osób spodziewało się, że koronawirus będzie tak samo łatwo okiełznać, pokonać jak katar czy paragrypę. Niestety, to nowa choroba i ma swoją fazę rozwoju, wymaga też zachowania dystansu i noszenia maseczek. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego że ludzie łakną kontaktu z innymi osobami. Ale tłumy w sezonie, czy zatłoczone szlaki górskie podczas ferii mogą narazić nas na zarażenie się COVID-19- jeśli nie przestrzegamy zasady prawidłowego noszenia maseczki. A więc nie odsłaniamy nosa- to otwarte zaproszenie dla wirusa. Jak więc nosić maseczkę, by na przykład nie parowały od niej okulary? Maseczki chirurgiczne na przykład posiadają u góry specjalny drucik, który wyginamy, profilując kształt maseczki na nosie. Nałożenie okularów na maseczkę, powoduje dodatkowo jej dociśnięcie, uszczelnienie, przez co nie odczuwamy aż tak dyskomfortu. Jako chirurg stosuję siłą rzeczy maseczki od wielu lat i wiem, że spełniają one swoja rolę.
–Czy ozdrowieńcy i osoby, które otrzymały już drugą dawkę szczepionki powinni spać spokojnie?
-Nadal mogą nieświadomie transmitować wirusa do otoczenia, według mnie wciąż niebezpieczny jest kontakt z bliskimi osobami. Co sprowadza nas znowu do tematu Wielkanocy. Jeśli na przykład w rodzinie, która chce się spotkać przy wielkanocnym śniadaniu, znajdują się zarówno osoby zaszczepione, jak też te narażone na zarażenie się COVID-19, trzeba zadbać o ochronę, bezpieczeństwo wszystkich. Warto więc zastanowić się i może lepiej złożyć życzenia online, telefonicznie, a na uściski i buziaki będzie jeszcze czas. Oczywiście, starajmy się też by święta wielkanocne były możliwie jak najbardziej tradycyjne, normalne. Kwestia tego, czy traktujemy je w sposób religijny, czy towarzyski, to już sprawa indywidualna każdego z nas.
–A jak na polu medycyny i koronawirusa wypadają konsultacje lekarskie, porady specjalistów? Nadal jest to mocno ograniczone?
-Myślę, że wszyscy- zarówno pacjenci jaki lekarze, skupieni jesteśmy na koronawirusie, co powoduje że pacjenci nierzadko boją się wejść do gabinetu. Boją się również sami lekarze, preferując nawet kontakt pośredni z pacjentem, czyli telefon, od wizyty w gabinecie. Ale dobre wieści są takie, że według opinii ekspertów, na przełomie maja i czerwca tego roku osiągniemy w Polsce odporność stadną. Około 20 mln obywateli świadomie-lub nie świadomie do tego czasu przejdzie lub przeszło już koronawirusa.
–Ale akurat „Praxis” działa normalnie. Wiem, że wasz zespół wzbogacił się o dwie nowe osoby.
-Tak, pracujemy normalnym trybem,w ramach umowy z NFZ w zakresie ambulatorium chirurgii ogólnej, ale również świadczymy konsultacje i zabiegi poza umową z NFZ. Przestrzegamy oczywiście zasad bezpieczeństwa, dbamy o naszych pacjentów, ich komfort i zdrowie. Nasz zespół zwiększył się faktycznie, o specjalistę- ortopedę i specjalistę – urologa.
–Na zakończenie naszej rozmowy- czego by Pan życzył na zbliżającą się Wielkanoc pacjentom „Praxis” jak i naszym czytelnikom?
-Oczywiście przede wszystkim zdrowia! Wiary w lepsze jutro i powrót do normalności.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski
