Wystawa „75 lat administracji polskiej na Pomorzu Zachodnim”

W 2020 r. obchodzimy jubileuszowy rok 75-lecia ustanowienia polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowało materiał filmowy, wystawę oraz katalog wystawy pt. „75 lat administracji polskiej na Pomorzu Zachodnim”, w ramach których zaprezentowane zostały niezwykłe dokumenty wytworzone w pierwszych miesiącach funkcjonowania Koszalina jako siedziby władz Okręgu (województwa) Pomorze Zachodnie w 1945 i 1946 roku.

Każda plansza została wzbogacona fragmentami dziennika spisanego przez Piotra Zarembę – pierwszego polskiego prezydenta Szczecina, który współtworzył władze miejskie i wojewódzkie na Pomorzu Zachodnim, a także przyczynił się do uczynienia z Koszalina przejściowego centrum administracyjnego.

Na wystawie zaprezentowano niezwykle rzadkie materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Muzeum w Koszalinie oraz innych instytucji.

Wernisaż wystawy odbył się w ramach uroczystego koncertu 6 listopada w Filharmonii Koszalińskiej. To właśnie w siedzibie Filharmonii przy ul. Piastowskiej 2 można zapoznać się z naszą ekspozycją w formie tradycyjnej. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania do końca 2020 r.

Wystawie towarzyszy katalog. Egzemplarze w formie papierowej dostępne są w siedzibie Filharmonii Koszalińskiej, wersja cyfrowa jest dostępna na stronie internetowej Archiwum w zakładce „Wydawnictwa”: http://www.koszalin.ap.gov.pl/wydawnictwa/

Archiwum Państwowe w Koszalinie zaprasza do zapoznania się z wystawą „75 lat administracji polskiej na Pomorzu Zachodnim”.

Registration disabled