
Archiwum Państwowe w Koszalinie posiada wiele ciekawych dokumentów, które przybliżają mieszkańcom postaci i miejsca związane z Koszalinem. Są wśród nich także liczne zdjęcia autorstwa Krzysztofa Sokołowa, na których znaleźć można znany koszalinianom dom handlowy „Saturn” oraz Koszalińską Bibliotekę Publiczną.
Dom Handlowy „Saturn”, mieszczący się przy ul. Zwycięstwa 44 w Koszalinie był pierwszym na Pomorzu Zachodnim tego typu obiektem, zaprojektowanym w Spółdzielczym Przedsiębiorstwie Projektów w Warszawie. Co ciekawe, dach został łukowato wygięty w taki sposób, by stanowił optyczne uzupełnienie różnicy w wysokości pomiędzy sąsiednią (nieistniejącą już niestety) kamienicą oraz gmachem dawnego Narodowego Banku Polskiego. Obiekt otwarty został we wrześniu 1965 r. stanowił przez wiele lat centrum handlowe Koszalina i byłego województwa koszalińskiego.
Materiały pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie (Archiwum Fotograficzne Krzysztofa Sokołowa; Zbiór kart pocztowych i fotografii z Pomorza Zachodniego).
Niezwykła jest historia powstania koszalińskiej biblioteki. Powojenne dzieje biblioteki w Koszalinie zaczynają się już w czerwcu 1947 r. Po powołaniu województwa koszalińskiego w 1950 r., ze względu na brak warunków lokalowych, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, do 1955 r. miała swoją siedzibę w Białogardzie, po czym została przeniesiona do Koszalina.. Dzięki zaangażowaniu Pani Marii Hudymowej i ówczesnego dyrektora Biblioteki, Aleksandra Majorka, od 1967 r. rozpoczęła się budowa gmachu. Niezwykły jest fakt, że budynek ten postawiono na miejscu dawnego niemieckiego cmentarza. Był to pierwszy, od 1945 r. zbudowany od podstaw obiekt przeznaczony na potrzeby biblioteki w Polsce, którego otwarcie nastąpiło 12 września 1973 r. Do dziś biblioteka służy szeroką ofertą mieszkańcom Koszalina i regionu.
Materiały pochodzą: z Archiwum Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie (Archiwum Fotograficzne Krzysztofa Sokołowa; Zbiór kart pocztowych i fotografii z Pomorza Zachodniego).
Materiały pochodzą z plansz ubiegłorocznej wystawy „(Nie) znane Twarze Koszalina”, która znajduje się na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie i warto ją obejrzeć na żywo, w godzinach pracy Archiwum.