
Twarda pękająca skóra, odciski, modzele – zdecydowana większość osób boryka się z przynajmniej jednym z wymienionych problemów. Te zmiany skórne są nie tylko nieestetyczne, ale i znacząco obniżają jakość życia – powodują ból, pieczenie, dyskomfort i szorstkość skóry.
Dlaczego się pojawiają? Jak można sobie z nimi radzić? Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do specjalisty? Na te pytania odpowiem w dalszej części artykułu.
Podstawową funkcją skóry jest funkcja obronna. To właśnie ona tworzy barierę między środowiskiem zewnętrznym, a naszym organizmem. Aby skutecznie spełniać swoje zadania wykształciła szereg mechanizmów chroniącym nas między innymi przed nadmierną temperaturą, wnikaniem patogenów, przegrzaniem, działaniem substancji chemicznych.
Jednak dziś przypatrzymy się ochronie przed uciskiem i tarciem. Bo to właśnie czynniki wpływające na powstawanie zrogowaceń czyli hiperkeratoz. Skóra stóp jest szczególnie narażona na przeciążenia mechaniczne. Działają na nią nie tylko siły związane z obciążeniem naszego ciała ale i ucisk ze strony obuwia. Dlatego skóra zwiększa swoją grubość – by zwiększyć swoją wytrzymałość mechaniczną.
U osób zdrowych, bez nadwagi, zaburzeń chodu i noszących odpowiednio dobrane obuwie skóra nie ma tendencji do tworzenia zrogowaceń.
Omówimy poszczególne rodzaje nadmiernego zrogowacenia skóry:
- Modzele –
- twarda, żółta skóra zajmująca większe obszary skóry. W zaawansowanych przypadkach mogą boleć.
- Lokalizacja: przodostopie, pięty, palce, szczególnie paluchy i małe palce
- Odciski –
- punktowe zrogowacenie tworzące rdzeń wchodzący wgłąb skóry. Powodują często dużą bolesność.
- Lokalizacja: grzbiety palców, boczne części palców, rzadziej: przodostopie
- Bardzo często mylone z brodawkami wirusowymi (kurzajkami) i pęcherzami.
- Pękające pięty –
- Suchość skóry połączona z wytworzeniem zrogowacenia, które pęka. Nierzadko krwawi.
W miejscach szczególnie narażonych na ucisk i tarcie, skóra wytwarza dodatkowe warstwy naskórka, by ochronić siebie i tkanki, które osłania przed uszkodzeniem. Często odciski powstają w punktach styku z obuwiem czy między ściśniętymi palcami. Mamy zatem dwa czynniki pobudzające skórę:ucisk i tarcie, oraz wynikającą z nich zwiększoną temperaturę. Warto zwrócić uwagę, że te same reakcje aktywujemy podczas… używania pumeksów lub tarek do stóp!
Dodatkowo przez nieprecyzyjne działania oraz nierównomierną strukturę narzędzi, skóra w efekcie jest uszkodzona. Dlatego zaczyna szybciej rogowacieć i być szorstka. Aby skóra mogła w prawidłowy radzić sobie z tak dużymi przeciążeniami musi być w dobrej kondycji.
Kluczową rolę pełni płaszcz hydro-lipidowy skóry. To on w głównej mierze odpowiada za elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zatem ważna jest nie tylko pielęgnacja zewnętrzna, ale i różnorodna, zbilansowana dieta, odpowiednia podaż płynów oraz zdrowy styl życia. Nie bez znaczenia mają też układ hormonalny i choroby z nim powiązane. Na przykład osoby z niedoczynnością tarczycy mają większą skłonność do wysuszania skóry, a co za tym idzie powstawaniem twardych zrogowaceń.
We wcześniejszej części artykułu wspomniałam, że nie należy ścierać naskórka w domowych warunkach, bo powoduje to przyspieszenie i wzmocnienie procesów rogowacenia. Jak zatem w prawidłowy sposób o nią dbać?
Dbając o siebie i swoje zdrowie oraz stosując dobre kremy do stóp. Zwróć uwagę, żeby poziom mocznika w preparatach do pielęgnacji stóp nie przekraczał 10% oraz zawierał składniki jak na przykład naturalne olejki, alantoina, lanolina, skwalan.
Jeżeli chcesz prawidłowo dbać o stopy- umów się na wizytę do podologa. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony wywiad, badanie stóp oraz zaplanowana terapia odpowiednia dla twojej skóry i problemu. Dzięki zastosowaniu technik podologicznych zmiany zostaną bezboleśnie usunięte. Ponadto. zastosowanie specjalistycznych preparatów oraz odciążeń zapobiega nawrotom zmian.
Karolina Włodarczyk

Podolog oraz właścicielka gabinetów podologicznych Koszalińskiego Centrum Stopy. Dzieli się swoją wiedzą i pasją szkoląc pedicurzystki oraz podologów.