Zadbajmy o ogrody

Przed nami okres, gdy coraz więcej prac wykonywać będziemy w obejściu domów, na świeżym powietrzu. Zadbamy też zapewne o nasze ogrody. Jak to zrobić? O tym opowie nam w rozmowie Grzegorz Gołda, projektant ogrodów i specjalista zajmujący się ogrodnictwem.

-Co jest najważniejsze w urządzaniu ogrodów?

-Najważniejsza jest funkcjonalność. Każdy ogród jest inny ponieważ jego użytkownicy są różni. Ważne jest by ogród był dopasowany do naszych potrzeb. Ja w swoich projektach często stosuję zasadę różnorodności roślin przez ich wygląd, by o każdej porze roku ogród prezentował się odpowiednio. Ważny jest dobór roślin na odpowiednie dla nich stanowisko. Zazwyczaj polecam rośliny z rodzin, które dobrze czują się w naszym klimacie. Rzadziej wynalazki i nowości by nie utrudniać użytkownikom pielęgnacji ogrodu. Dobór roślin jest bardzo ważny…

-Dlaczego?

-Często sadzimy w swoich ogrodach mnóstwo roślin, ponieważ jeszcze są małe ale za ok 5 -10 lat gdy osiągną swój odpowiedni wzrost, to ogród pęka w szwach. To jest najczęstszym błędem który popełniają nowi niedoświadczeni posiadacze ogrodu. Często jest tak, że mniej znaczy więcej. Wiosenna pielęgnacja ogrodu jest najważniejsza. Jeśli się do niej dobrze przyłożymy, to cały okres letni będziemy tylko doglądać nasz ogród i utrzymywać go w dobrym stanie aż do okresu jesiennego. Wtedy pozabezpieczamy rośliny przed zimą. Wiosną musimy pamiętać o wielu istotnych zabiegach…

O czym więc musimy pamiętać i jakie prace wtedy wykonać?

-Oto kilka rzeczy, które wymienię. Trawnik – koniecznie wertykulacja, areacja, nawożenie i dosiewka. Iglaki- cięcia, nawożenie, oprysk grzybobójczy. Drzewka owocowe- cięcia, zabezpieczenie przed chorobami grzybowymi, opryski miedzianem, wapniowanie pni. Byliny – usunięcie suchych kwiatostanów i liści, nawożenie. Warzywnik – przygotowanie ziemi, rozsady roślin. Trawy ozdobne – cięcie.

-Koronawirus zwrócił ludzi w stronę przyrody i zakładania ogrodów?

– W okresie koronawirusa wielu z nas poprzez zamknięcie w domach zaczęło dostrzegać ogród i planować prace w nim, poprawiać jego kondycję. Sezon 2021, to sezon który bardzo intensywnie się rozpoczął. Pracy jest bardzo dużo ale dla mnie to nie tylko praca ale także pasja. Choć to nie jest lekka robota, ale daje wiele satysfakcji i mnie bardzo cieszy.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled