Zagrajmy w grę…

lukaszwasilewskiO samorozwojowej grze karcianej Kandydaci,  symulującej rozmowę kwalifikacyjną rozmawiamy z  Łukaszem Wasilewskim,  pomysłodawcą i współtwórcą projektu.
– Skąd u Ciebie zrodził się pomysł stworzenia akurat gry karcianej, wspierającej proces rekrutacji? 

– Pomysł narodził się rok temu. Potrzebowałem dla siebie narzędzia do ćwiczeń rozmów biznesowych. Specyfika mojej pracy powoduje, że szukam nowych zleceń i klientów raz na około trzy miesiące. Od pani Beaty Woźniak- coacha rozwoju osobistego dowiedziałem się, że tak zwane umiejętności miękkie zanikają po dwóch…Co za tym idzie, narzędzie do ćwiczeń przed ważnymi rozmowami wydało mi się niezbędnym. Po przejrzeniu opcji dostępnych na rynku postanowiłem stworzyć własne.

– A Ty jesteś fanem gier, jako takich?

– Jestem fanem grywalizacji, czyli wykorzystania mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach nie będących grami.

grakandydaci 

Postanowiłem w związku z tym symulować rozmowę w formie gry karcianej. Na tym etapie okazało się, że nie posiadam wystarczającej wiedzy merytorycznej potrzebnej do ułożenia pytań. Zwróciłem się o pomoc do Krzysztofa Burzyńskiego, który zajmuje się od wielu lat zagadnieniami związanymi z rekrutacją. Przyznam, że był to strzał w dziesiątkę, bo od tamtej pory razem współtworzymy grę.

– Jak wygląda sama mechanika gry?

– Mechanika gry opiera się o pytania z rozmów biznesowych pogrupowane w cztery stosy pod względem trudności, pytania sytuacyjne oraz kartę emocji, którą wymyśliliśmy z Krzysztofem. Czyli w skrócie: losujesz pytanie oraz stan emocjonalny w którym powinno się je przeczytać. Głównie są to pytania z rozmów rekrutacyjnych gdyż tam po prawdzie padają wszystkie pytania, które pojawiają się również w innych typach rozmów. Przykładowo pytanie “ Masz wiele zadań do zrealizowania. Tylko jeden dzień na ich realizację. Wiesz, że nie dasz rady wszystkiego zrobić. Jak reagujesz?” przeczytane głosem spokojnym zostanie drastycznie inaczej odebrane niż to samo pytanie zadane krzykiem. Brzmi to zapewne zabawnie, ale odporność psychiczna na stany emocjonalne innych osób zwłaszcza w pracy jest cechą bardzo przydatną. W kontekście samej gry bardzo istotne są również nasze działania dodatkowe jak tajna grupa na profilu społecznościowym na którym Krzysztof Burzyński udziela porad związanych z grą, można nawiązać kontakt z innymi osobami i zagrać np. przez skype. Gra z obcą osobą pomaga jeszcze lepiej wczuć się w rolę jednocześnie pozostając w przyjaznej i otwartej grupie osób.

lukaszskyw

– Opowiedz, jak wyglądał etap testowania gry i kto oprócz specjalistów z HR może z niej korzystać? 

– Gra w mojej pierwotnej wizji powstała by ułatwić ćwiczenie umiejętności miękkich. Po wielomiesięcznych testach okazało się jednak, że moja wizja to tylko wierzchołek góry lodowej. Grę testowało już ponad 100 osób i niemal każda z nich miała inny pomysł na wykorzystanie możliwości, które dają “Kandydaci”. W rękach osoby szukającej pracy będzie to narzędzie, które pozwoli przygotować się na typ pytań, które pojawią się na rozmowie oraz emocji związanych z tą sytuacją. Coachowie wykorzystywali już ją na wiele sposobów, przykładowo jedna osoba z zespołu miała problemy ze zwięzłym wypowiadaniem się. Za zadanie miała odpowiedzieć na pytania w określonym czasie co pozwoliło się jej niejako skalibrować, zrozumieć czego inni oczekują w odpowiedzi. Jeżeli chodzi o branżę HR to okazało się, że gra jest odpowiedzią na wiele problemów z którymi borykają się pracownicy tych działów na co dzień. 
Na początku testów gry zaskoczyło mnie, że osoby świeżo po szkole nie dostrzegają walorów gry. Po czym dotarło do mnie, że po prostu jeszcze w większości nie były na rozmowie o pracę co w obecnych czasach wiąże się z 2-3 godzinną przeprawą, na którą dla własnego dobra lepiej przyjść przygotowanym, odpornym i rozgadanym.

– Ruszyła już przedsprzedaż „Kandydatów”. Gdzie można nabyć tą grę?

– Przedsprzedaż ruszyła 10 maja, grę w promocyjnych cenach można nabyć do końca maja na naszej stronie internetowej lub za pośrednictwem naszego profilu społecznościowego. 

– Jakie są Twoje kolejne pomysły i plany? Nowa gra?

– Pomysłów i planów akurat mi nie brakuje. Od przeszło 10 lat zajmuję się głównie realizacją własnych celów, stąd nie mam problemów np. czasowych z ich realizacją. Na chwilę obecną w skrócie zajmuję się projektowaniem graficznym oraz wzornictwem, marketingiem w nowych mediach oraz stroną biznesową moich projektów.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski.

 

Więcej o grze: tutaj

Więcej o autorach gry: tutaj.

 

 

 

Registration disabled