Zawory. Niby zwykła sprawa, prozaiczne urządzenie z pokrętłem. U każdego w domu zawory są zamontowane w systemach grzewczych, czy też w instalacji sanitarnej. Mnie także wydawało się, że jakość i kształt zaworu nie ma znaczenia, dopóki parę lat temu nie robiłem remontu łazienki, a wiązała się z tym wymiana rur i całej instalacji. Ze slangu używanego przez majstra, oprócz niecenzuralnych określeń na tandetny materiał, wyłapałem że trzeba kupić lepszy, czyli droższy zawór, bo „coś tam, coś tam” się wyrobi i rura może ..- tu znowu padło niecenzuralne stwierdzenie. Wydałem trochę więcej, ale instalacja działa do dziś. Jestem laikiem, fachowcy z firmy Arka w Sianowie wiedzą o zaworach zdecydowanie więcej. W końcu sprzedają miesięcznie 150 tysięcy sztuk tych produktów.
Firma Arka prowadzona jest przez czterech wspólników: Ryszarda Witkowskiego, Tomasza Pawłowskiego, oraz jego brata- Andrzeja Pawłowskiego i Jakuba Gronka. Arka zaopatruje setki dobrych sklepów i hurtowni z branży inastalacyjnej i sanitarnej w Polsce. Pracują tu 72 osoby, a magazyny firmy pękają w szwach. – Mamy w naszej firmie dział projektowy, gdzie pomysły przelewane są na ekran komputera. Mamy zaprojektowanych 12 rodzin różnych wzorców dla baterii łazienkowych, do tego całą gamę zestawów prysznicowych i innej armatury – wyjaśnia Jakub Gronek, jeden ze wspólników, odpowiedzialny za dział projektowy i asortyment zaworów. Zawory generalnie mozna podzielić na kulowe, kątowe, czy grzejnikowe, w tym termostatyczne. Każdy z nich, produkowany i oferowany przez Arkę, jest wykonany z komponentów wysokiej jakości. Zawory nadają się do użytkowania w domu, jak też na zewnątrz, choćby w ogrodzie.
To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim projekty dostosowane do polskiego rynku. Mam tu na myśli doświadczenia instalatorów, gust estetyczny klientów, klimat, by nasze zawory ogrodowe zamarzając, nie pękały i nie powodowały zalań -opowiada Jakub Gronek.
Przydatne okazuje się ponad 20 letnie doświadczenie założycieli Arki w branży instalacyjnej. Dzięki temu łatwiej wsłuchać się w potrzeby klientów i odbiorców.
Jaki zawór warto wybrać, by spełnił oczekiwania? Powinien być wykonany z europejskiego, certyfikowanego mosiądzu, a uszczelnienia z odpornego na ścieranie teflonu. Zawór powinien być odporny na wielokrotność cyklów „otwórz-zamknij”. – Dobry produkt jest praktycznie nie do zdarcia- zapewnia Jakub Gronek- co nie oznacza, że musi być niebotycznie drogi. Ważna jest jakość i żywotność.
Nowe projekty zaworów są przez firmę opatentowane. Najnowszą perełką jest wspomniany już, odporny na warunki pogodowe zawór ogrodowy, który posiada dwa wyloty do podłączenia węży z wodą. Jego nazwa handlowa to „OGRÓD BIS”. Niedługo planowane jest wypuszczenie tego produktu na rynki polskie i zagraniczne.
Okazuje się, że tuż pod ręką mamy twórców nowoczesnej myśli technicznej. Myślę, że Sianów będzie znany nie tylko z nieistniejącej już fabryki zapałek.
Tomasz Wojciechowski
{gallery}arka_zawory{/gallery}