-
O tym jak dbać o zdrowie, rozmawiamy z lekarzem urologiem, Marcinem Chęcińskim.
– Na jakie dolegliwości urologiczne jesteśmy narażeni zimą?
– Okres zimowy , a więc chłody i wilgoć sprzyjają nasileniu zachorowań na infekcje układu moczowego, głównie pęcherza- najczęstszej choroby urologicznej. Obserwuje się w tym czasie zwiększoną zachorowalność, zwłaszcza u młodych kobiet, które nie zdążyły jeszcze pożegnać się z krótkimi bluzkami i spódniczkami, lekkim obuwiem. Wystarczy lekkie przechłodzenie organizmu, zmarznięte stopy i już pojawia się ból pęcherza, częste parcie na mocz. Stąd ważne jest, aby osoby wrażliwe na wychłodzenie zakładały dłuższe kurtki, nie odkrywały okolicy lędźwi, nosiły cieplejsze obuwie chroniące przed zmarznięciem stóp.– Przejdźmy do profilaktyki w urologii. Dlaczego jest ona ważna i jakie szanse na wyjście z poważnych chorób daje szybka diagnoza?
– Mówiąc o profilaktyce w urologii mamy na myśli głównie profilaktykę nowotworową. Przede wszystkim dotyczy to mężczyzn po 50 roku życia którym zaleca się badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty- drugiego najczęściej występującego nowotworu u mężczyzn w tym wieku, po raku płuc. Rak stercza przez długie lata może nie dawać żadnych objawów i tylko badanie urologiczne pozwala na wczesne jego wykrycie, a co za tym idzie skuteczne wyleczenie. Niestety, często panowie zgłaszają się w momencie, gdy objawy są mocno dokuczliwe, a wynikają one z dużego zaawansowania choroby nie dającego szans na wyleczenie.
– Czy nieodpowiednia dieta, tryb życia sprzyja problemom zdrowotnym na tle urologii?
– Nieodpowiednia dieta jest powszechnie znanym czynnikiem wpływającym nie tylko na rozwój schorzeń urologicznych, ale wielu innych układów i narządów. Stąd tak ważne jest odpowiednie odżywianie, dieta bogata w warzywa i owoce, ograniczająca spożycie tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa i alkoholu. W urologii udowodniony jest przykład wpływu diety na rozwój raka stercza u mieszkańców Japonii, którzy przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych- u nich zachorowalność na tą chorobę znacząco wzrasta.– Dlaczego ludzie bagatelizują nierzadko swoje problemy zdrowotne związane z układem moczowym?
– Istnieje opinia, zwłaszcza wśród starszych osób, że problemy z układem moczowym są nieodłącznym elementem starzenia się i nie można wiele w tym temacie zmienić. A prawda jest inna- wielu problemom można zapobiec, wiele dolegliwości można co najmniej złagodzić poprzez zmianę nawyków, diety czy zastosowanie leków. Istnieje też u niektórych bariera wstydu- wydaje się im, że są to sprawy wstydliwe, nie należy o nich mówić i się do nich przyznawać. Tym czasem schorzenia układu moczowego nie są bardziej wstydliwe niż każda inna choroba i lekarze nie patrzą w ten sposób. Dlatego warto udać się do lekarza wcześnie, a nie męczyć się ze swoimi problemami. Może to prowadzić nie tylko do komplikacji zdrowotnych, ale także zaburzać kontakty międzyludzkie, prowadzić do izolacji, zamykania się w domu, a stąd prosta droga do depresji, zaburzeń nerwicowych.
– Choroby urlologiczne chyba coraz częściej dotykają osób młodych?
– Problemy urologiczne to nie tylko zmartwienie osób starszych. Infekcje dróg moczowy występują najczęściej wśród młodych osób, zwłaszcza aktywnych seksualnie, a nowotwory jąder dotyczą mężczyzn w wieku 18-35 lat. Kamica dróg moczowych to też schorzenie występujące u młodszej części społeczeństwa. Dlatego warto dbać o zdrowie w każdym wieku, nie czekać zbyt długo aż dolegliwości ustąpią same, tylko udać się do specjalisty w celu postawienia szybkiej diagnozy. Bo leczenie z reguły trwa wtedy krócej i jego efekty są lepsze. A zdrowie mamy tylko jedno.Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski