Rozmowa z Tomaszem Dąbrowskim, właścicielem agencji pośrednictwa „Twój Dom- Nieruchomości” w Koszalinie.
– Skąd pomysł na taką właśnie nazwę agencji?
– Zakładając firmę chciałem żeby nazwa mojej firmy miała takie same inicjały jak ja T.D., moja żona wpadła na chyba najprostszą i fajną nazwę: Twój Dom. Pomysł okazał się trafiony nie dość że spełnia wymagania formalne to jeszcze jest wspaniałym hasłem. „Twój Dom” to miejsce w którym każdy z nas czuje się bezpiecznie, jest zrelaksowany i w którym spędza bardzo dużo czasu. Taką też mam filozofię prowadzenia firmy oraz sprzedawania nieruchomości, klienci mają u mnie znaleźć swoje miejsce na świecie, w którym będą się świetnie czuli przez wiele lat.
Zawsze zwracam na to uwagę moim klientom, że podejmując decyzję o wyborze domu powinni kierować się nie tylko racjonalnymi przesłankami, takimi jak lokalizacja, rozkład, stan techniczny, strony świata- ale także byli pewni że w tym miejscy dobrze się czują, po prostu „jak w domu”.
– Czy praca pośrednika jest trudna?
– Pytanie z serii podchwytliwych, oczywiście że jest bardzo trudna! Żeby dobrze wykonywać ten zawód trzeba zgromadzić olbrzymią wiedzę z zakresu wielu dziedzin, od znajomości prawa przez psychologię, podstawy grafiki komputerowej oraz umiejętności tzw. „złotej rączki” po doskonałe opanowanie techniki jazdy samochodem w najróżniejszych warunkach. Dodatkowym wyzwaniem jest nienormowany czas pracy. Moi klienci oglądają nieruchomości w swoim czasie wolnym, kiedy nie są w pracy. W skrócie pracujemy w czasie wolnym naszych klientów. Często bardzo trudno jest pogodzić popołudniowe lub weekendowe godziny pracy z życiem rodzinnym zwłaszcza kiedy chcę poświęcić dużo czasu dzieciom. Po latach pracy nauczyłem się tak organizować swój czas, a w tym czas mojej żony i dzieci, że ze wszystkimi obowiązkami zawodowymi i prywatnymi mieścimy się w przysłowiowych 24 godzinach. W konsekwencji są takie dni, które wyglądają jak karuzela zdarzeń, człowiek się budzi rano i nagle jest już wieczór. Myślę, że tak wygląda życie większości młodych rodziców i nie tylko. Nasze życie wypełnione jest realizacją naszych marzeń, których w dzisiejszych czasach każdy z nas ma bardzo dużo.
– Za co pośrednik bierze a za co nie bierze wynagrodzenia?
– Czynności pośrednictwa można generalnie podzielić na dwa pozornie sprzeczne obszary. Pierwszy, to działania na rzecz właścicieli, czyli przedających raz dla nabywców, lub najemców nieruchomości, czyli kupujących. Na wynagrodzenie za pracę na rzecz sprzedającego składają się: zbadanie stanu prawnego, oraz liczne działania marketingowe które mają na celu sprzedaż nieruchomości. Te działania zaczynają się na wykonaniu dobrego opisu i zdjęć nieruchomości, poinformowaniu wszystkich klientów kupujących o ofercie, oraz w grę wchodzi odpowiednia reklama nieruchomości. W dniu dzisiejszym najważniejsza jest promocja oferty na portalach nieruchomościowych jak i społecznościowych. Na wynagrodzenie za pracę na rzecz kupującego lub najemcy składają się działanie mające na celu rzetelne poinformowanie klienta o stanie rzeczywistym i prawnym nieruchomości. Nabywca kupuje towar którego będzie używał przez wiele lat oraz zaangażuje cały swój majątek w zakup nieruchomości. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki, często sami właściciele nie wiedzą że ich nieruchomość posiadają jakieś wady. Nie chodzi tutaj o próbę oszustwa, ale o nieświadomości tego, że problem istnieje. Często nie są to wady, które sprawiają, że nie można sprzedaż nieruchomości , ale sprawiają, że w takim domu lub mieszkaniu po prostu nie da się mieszkać- lub jest to bardzo nieprzyjemne. Dodatkowo jeżeli klienci szczerze ze mną rozmawiają i traktują mnie jak partnera w zakupie nieruchomości potrafię wskazać im „idealną nieruchomość”. Za co nie bierzemy wynagrodzenia? Tak naprawdę nie pobieramy wynagrodzenia za wskazanie adresu. Gdyby na tym polegała praca pośrednika w obrocie nieruchomościami, byłaby to bardzo prosta i przyjemna praca.
– Jest Pan za ofertami na wyłączność?
– Jeżeli klient jest zdecydowany na zawiązanie współpracy z pośrednikiem to umowa na wyłączność daje mu usługę na najwyższym poziomie i gwarantuje mi to, że z ofertą dotrzemy do kupca nieruchomości. Posiadając umowę na wyłączność możemy wykorzystać wszystkie dostępne nam narzędzia marketingowe oraz reklamować ofertę ze względu na jej wszystkie zalety. W przypadku umów otwartych pośrednicy nie używają często najmocniejszego argumentu, czyli lokalizacji. Szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie rzetelnej sprzedaży domu lub działki, jeżeli nie mogę pokazać gdzie są położone. Oczywiście to klient decyduje o formie współpracy z biurem, jednak otwarta umowa pośrednictwa jest jak używanie sportowego samochodu o najwyższych osiągach w taki sam sposób jak jeździło się osławionym maluchem.
– Co obecnie cieszy się największym zainteresowaniem kupujących i sprzedających?
– Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 1 lub 2 pokojowe najlepiej na niskich piętrach, duże zainteresowanie jest także tanimi domami często do remontu. Duże jest także zainteresowanie lokalami i obiektami przemysłowymi na wynajem. Niezmiernie mnie to cieszy ponieważ świadczy o tym, że Koszalin oraz cały nasz region cały czas się rozwija. Nowe firmy produkcyjne lub usługowe to nowe miejsca pracy, a co za tym idzie więcej potencjalnych nabywców nieruchomości.
– Na co warto zwrócić uwagę, sprzedając mieszkanie?
-Jeżeli chcemy sprzedać swoje mieszkanie musimy uwydatnić wszystkie pozytywne cechy swojej nieruchomości, w niektórych przypadkach to lokalizacja w innych standard mieszkania lub cena. Mocne i słabe strony każdej nieruchomości to bardzo indywidualna sprawa, dwa takie same mieszkania, w tym samych bloku, piętrach i podobnym standardzie mogą z różnych względów mieć inne zalety. Zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć czym powinien się kierować klient kupujący. Moim zdaniem najważniejsza jest lokalizacja, należy zadać sobie pytanie co jest najważniejsze w dniu codziennym. Każdy poszukujący mieszkania lub domu powinien zastanowić jakie sprawy i gdzie załatwiane zajmują mu najwięcej czasu. Czy miejsce w którym będzie mieszkał będzie ułatwiać mu życie czy też odwrotnie, raczej przeszkadzać. Jak określi się idealną lokalizacje, należy zwracać uwagę na takie elementy jak: np. możliwość parkowania, strony świata, doświetlenie mieszkania, piętro, sąsiedzi -co jest najtrudniejsze. Ważny oczywiście jest standard mieszkania, czy chcemy kupić mieszkanie gotowe czy też urządzić je sobie wedle własnych potrzeb i gustu. Na końcu tak zwyczajnie należy sprawdzić ile maksymalnie możemy wydać na mieszkanie i kupić takie które będzie najlepszym połączeniem wszystkich tych cech.
Więcej o firmie: www.twojdom-koszalin.pl